Spraw, aby Twój dom stał się najlepszy miejscem dla Ciebie!

Wykładziny, dywany, chodniki, czyli jak praktycznie ocieplić podłogę

W nowoczesnych mieszkaniach często nie ma miejsca na dywan ani nic o podobnej funkcjonalności. Podłogi, która sama w sobie wygląda bardzo estetycznie, nie przykrywa się, zresztą dość dużo osób dzisiaj uważa, że wszelkiego rodzaju dywany stają się powoli reliktem przeszłości. Owszem, w nowym budownictwie niekoniecznie trzeba je stosować, bo z uwagi na nowoczesną konstrukcję podłogi i rozwiązania takie jak ogrzewanie podłogowe jej powierzchnia cały czas pozostaje ciepła i przyjemna w odbiorze. W mieszkaniach starszych niekiedy konieczne jest jednak ocieplanie podłóg za pomocą zewnętrznych dekoracji.

Wykładziny

To przeważnie jednobarwne, dość proste we wzornictwie, niezbyt puszyste dodatki pokrywające podłogę w całości albo w większości. Wykładzinę da się świetnie odkurzać i czyścić odkurzaczem piorącym bądź podobnym urządzeniem, łatwo więc utrzymać czystość wnętrza. Nie jest stricte ozdobna, ale ociepla podłogę i chroni ją przed zabrudzeniami.

Dywany

Mogą być puszyste, szorstkie, bardzo wzorzyste lub jednobarwne. Wzory na dywanach bywają geometryczne, orientalne lub przedstawiają jakąś postać czy pejzaż. Z uwagi na sporą wagę oraz objętość dywanu, są dość trudne do częstej konserwacji. W przypadku domu z dziećmi i zwierzętami występuje duże ryzyko zabrudzenia, za to podłoga będzie świetnym miejscem do zabawy i będzie się po niej bardzo przyjemnie chodzić.

Chodniki i chodniczki

Bywają kupione gotowe albo robione ręcznie ze sznurków lub resztek włóczni. Mogą mieć bardzo różny rozmiar, co ułatwia dopasowanie wielkości chodnika do potrzeb oraz wymiarów mieszkania. Kładzie je się w przedpokoju, w okolicach łóżka, w łazience czy kuchni. Pełnią funkcję ozdobną i ratują stopy przed bezpośrednim kontaktem z zimną podłogą.

2 komentarze

  • Justyna, Wrzesień 28, 2017, 5:57 pm

  Odpowiedz

  Moja mama robi puchate dywaniki z wszystkiego, co wpadnie jej w ręce. Efekty są naprawdę super, ale to bardzo pracochłonna sprawa.

  • Janusz, Wrzesień 28, 2017, 5:57 pm

  Odpowiedz

  Nie wyobrażam sobie dywanu na podłodze, nie mieszkamy przecież w Rosji ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.